باید عملیات‌های بزرگ فرهنگی را با نیروهای حلقه های صالحین انجام داد

[ad_1]

آیین اختتامیه چهارمین پویش مطالعاتی “همه با هم بخوانبم”

۱۴ تیر ۱۳۹۶

فعالیت فرهنگی فقط با محبت و مهربانی به نتیجه می رسد

۱۴ تیر ۱۳۹۶

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، وحید جلیلی در همایش فرهنگی و آموزشی بازخوانی قیام مسجد گوهرشاد ویژه مربیان صالحین و فعالان فرهنگی استان خراسان رضوی که در سالن همایش های مرکز تربیت بدنی آستان قدس رضوی برگزار شد، با بیان اینکه هدف از این جلسه ارائه گزارشی از فعالیت‌های چند سال اخیر در حوزه قیام فراموش شده گوهرشاد است، گفت: اینجا گردهم آمده ایم تا از همه فعالان فرهنگی و حلقه‌های صالحین و فعالان بسیجی برای گسترش نهضت بازخوانی قیام گوهرشاد دعوت کنیم.
وی با بیان اینکه متاسفانه در طول ۴۰ سال بعد از انقلاب نسبت به بازخوانی آنچه در دوران پهلوی‌ها گذشته است ضعیف عمل کرده ایم، افزود: وقتی یک گزارشی از اقدامات بازخوانی قیام گوهرشاد به رهبر تقدیم کردیم ایشان هم خوشحال شدند و هم ابراز تاسف کردند از اینکه این حرکت بسیار دیر شروع شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد دهه ۹۰ را آخرین فرصت‌ها برای گردآوری تتمه خاطرات افراد درگیر قیام گوهرشاد دانست و ادامه داد: در طول دو سال گذشته بیش از هزار نفر خاطره خود را در مورد قیام گوهرشاد گفته‌اند که البته بخشی از آن‌ها، معمرین بودند و بخشی خاطره‌های غیر مستقیم نقل کردند.
جلیلی با اشاره به اینکه در طول چندماه گذشته بیش از ۲۰ نفر از خاطره‌گویان از دنیا رفته اند، تصریح کرد: این پروژه جدا از اولویت موضوعی به دلیل اینکه منابع آن به سرعت در حال از بین رفتن است، انجام و اجرای آن ضروریست.
وی با بیان اینکه افسران جنگ نرم باید با درک موقعیت، فعالیت مضاعف کنند، خاطرنشان کرد: تولید محتوا یکی از مشکلات اصلی حلقه‌های صالحین است و نداشتن محتوا برای عرضه کردن و درگیر کردن آنان یکی از دغدغه‌های مربیان فرهنگ است.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد با اشاره به اینکه مربیان در حلقه‌های صالحین، بچه‌ها را گوش می‌خواهند، گفت: باید بدانیم این شیوه جواب نمی‌دهد و باید به الگوهای فرهنگی تربیتی خود نگاه کنیم که به میزانی که بچه‌ها در حلقه‌های صالحین اطلاعات می‌دهیم، آن‌ها را فعال کنیم.
جلیلی افزود: قطعا نهضت بازخوانی مقاومت فرهنگی اعضای حلقه‌های شما را درگیر می‌کند چرا که ۷ سال دفاع مقدس یعنی از ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ نشان از همت و غیرت مقاومت مردم از دین، فرهنگ و سنت خود در برابر شیوه‌های دیکتاتوری کشورهای غربی است.
وی با اشاره به اینکه هر خاطره‌ای که ثبت نمی‌شود، بقیه محصولات هم از بین می‌رود، ادامه داد: از بعد از انقلاب صدها هزار نفر از وقایع کشف حجاب خاطره داشتند اما ما همت نکردیم و آن‌ها را ثبت نکردیم اما دریغ و تاسف آنجایی بیشتر می‌شود که با از بین رفتن هر خاطره‌ای فیلم‌ها، تئاتر و اشعار و کتاب‌هایی که می‌توانست مبتنی بر آنها ساخته شود، دیگر ایجاد نخواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد با بیان اینکه کار فرهنگی در دسترس ما هست اما ذهنیت برای شناسایی فرصت ها و قدر دانستن آن وجود ندارد، تصریح کرد: هزار مصاحبه‌ قیام گوهرشاد با توجه به معمرین و سالمندان و حضور در مساجد و بیان موضوع و توزیع کارت فراخوان ثبت خاطرات شکل گرفته است.
جلیلی ادامه داد: حضور میدانی در محلات قدیمی و روستاهای اطراف از فریمان تا طرقبه یکی دیگر از راههایی بود که خاطرات قیام گوهرشاد ثبت شده است.
وی با بیان اینکه به گنجینه فرهنگی و تاریخی خود بی‌توجه هستیم، گفت: ما وقتی داستان‌های خود را نمی‌سازیم مجبور به دیدن فیلم‌های کره‌ای می‌شویم پس باید اعضای حلقه‌ها را فعال کنید و این خود حرکت فرهنگی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه رگه طلایی شهدا ثبت خاطرات خانواده شهداست، افزود: کتاب”دا” که تاکنون بالای ۵۰۰ هزار نسخه از آن چاپ شده است نشان از این دارد که در اطراف ما گنجینه فرهنگی و ادبی زیاد است و باید توجه کنیم.
جلیلی ادامه داد: در مشهد ۹ هزار شهید داریم که فقط ۲۰۰ جلد کتاب در مورد این شهدا نوشته شده است و این نشان از کم‌کاری فعالین فرهنگی دارد.
وی با بیان اینکه باید عملیات‌های بزرگ فرهنگی را با نیروهای خود در حلقه های صالحین شکل دهید، تاکید کرد: فعال فرهنگی کسی است که توانایی شناسایی فرصت‌های فرهنگی را پیرامون خود دارد و باید کاری کنیم تا هر حلقه‌ای تولید محتوا کند و نسبت به فرصت‌ها توجه کند.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *