مراسم بزرگداشت سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد برگزار شد

[ad_1]

خانواده های شهدای مشهدی از کارگردان فیلم ویلایی ها تقدیر کردند

۲۰ تیر ۱۳۹۶

برنامه های دینی و فرهنگی را با سلیقه اجرا کنیم

۲۲ تیر ۱۳۹۶

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد از سلسله برنامه های گرامیداشت قیام مسجد گوهرشاد و پاسداشت شهدای این قیام که به همت فرهنگسرای بهشت در شهر مقدس مشهد برگزار می‌شود مراسم بزرگداشتی در محل پارک میرزا کوچک خان مشهد برگزار شد.
در این مراسم که با حضور حدود هزار نفر از بسیجیان ناحیه مالک اشتر استان خراسان رضوی و با همکاری جمعیت زنان سپاه امام رضا علیه السلام برگزار شد، ابتدا فرمانده سپاه مالک اشتر با تقدیر از سازمان فرهنگی تفریحی برای برگزاری چنین برنامه هایی، افزود: این مراسم به مناسبت هشتاد و نهمین سالگرد قیام خونین مسجد گوهرشاد که مصادف با هفته حجاب و عفاف است شکل گرفته است.
وی با اشاره به اقدامات ننگین رضاخان برای برداشتن حجاب از سر زنان ایران، اظهار کرد: در ایام تاریک حکومت پهلوی اول رضاخان با سفر به ترکیه و الگوبرداری از اقدامات آتاتورک، طرحی را در کشور به اجرا گذاشت به نام کشف حجاب تا مردم ما که با عشق و علاقه اسلام را پذیرفته بودند و بزرگ‌ترین شعارشان حفظ حجاب میراث حضرت زهرا(س) بود، این حجاب و دین را از دست بدهند.
وی اضافه کرد: همانگونه که انتظار می رفت مردم و در رأس آن علمای دینی آن دوران در برابر این قانون مقاومت کردند و نگذاشتند حجاب به عنوان بزرگترین شاخصه و نشانه اسلام و مسلمانی، از جامعه ما برچیده شود که در رٱس این حرکت مردم غیور مشهد با تظاهراتی در مسجد گوهرشاد به این قانون اعتراض کردند.
فرمانده سپاه ناحیه مالک اشتر با تقدیر از سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد در راستای برگزاری مراسم بزرگداشت یاد و خاطره شهدای قیام مسجد گوهرشاد، عنوان کرد: امسال دومین سالی است که افتخار این را داریم تا یاد و خاطره این شهدای مظلوم را گرامی بداریم.
وی در خصوص برگزاری این مراسم در پارک میرزا کوچک خان توضیح داد: بر اساس اسناد تاریخی که در دست ماست پس از کشتار بیرحمانه مردم در مسجد گوهرشاد شهدا و حتی افراد زخمی که هنوز زنده بودند را در گورهای دسته‌جمعی دفن کردند و یکی از این گورهای دسته جمعی در همین پارک میرزاکوچک خان بوده است به همین منظور این برنامه برگزار شد تا به مقام شامخ شهدای گرانقدر قیام خونین مسجد گوهرشاد ادای احترام کرده باشیم.
گفتنی است در این مراسم اجرای نمایش با موضوع قیام مسجد گوهرشاد و اجرای سرود های انقلابی و شعر خوانی نیز با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برگزار شد.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *